Gdzieś tam za Odrą

Skoro był Amerykanin w Paryżu, English man in New York i Most na rzecze Kwai - to dlaczego nie napisać jak to jest być Polakiem w Niemczech. Sam blogów nie czytam, ale są ponoć tacy co je czytają. Więc jeżeli są, to niech czytają!!!

czwartek, 13 września 2012

Za siódmą górą przy drodze A6




Wsi Niemiecka Wsi Urocza
  Wystarczy przeczytać kilka moich postów by zauważyć, że mój stosunek do Niemiec i Niemców  jest co najmniej ambiwalentny. Jednak pomijając pewne złośliwości wypada od czasu do czasu napisać też coś dobrego ( nie tylko o gospodarce). Bo muszę przyznać, że zdarzają się tu też urzekające miejsca. Kilka tygodni temu nasz znajomy Markus postanowił zaprosić nas w swoje rodzinne strony i pokazać nam prawdziwych swojskich Niemców. Przez cały  weekend objeżdżaliśmy Szwabie okolice Autostrady nr 6 (jedyny rozpoznawalny punkt na mapie). Wyszukaliśmy kilka miejsc godnych polecenia.
Ulice pełne życia na niemieckiej prowincji
       Jednym z takich miejsc jest bogata niemiecka prowincja, a dokładnie okolice miasta Oringen. Tak ja też nie miałem pojęcia gdzie to jest. A to po prostu kraina o pięknej nazwie Szwabia znajdująca się w dalekiej Wirtembergii. To mniej więcej takie miejsce gdzie kompletnie nic nie ma oprócz rolnictwa, zamków i ogromnych dochodów. Typowy pejzaż okolicy to lekko pagórkowaty teren obrośnięty winoroślą, kukurydzą lub gęstym lasem. Od czasu do czasu mijamy jakiś zamek (ciągle zamieszkany przez jakichś grafów, czy innych margrabiów), małe miasteczka z pruskiej cegły (jak nazwa wskazuje to te domy z poprzecznymi belkami z drewna), lub niewielkie fabryki hi-tec. Poza tym nie ma tam żywej duszy, ani co za odrą nie jest tak oczywiste, turków.
Zamki są wszędzie
      Zwiedzanie zaczęliśmy od rodzinnego miasteczka Markusa - Pfedelbach. ( w Niemczech nie ma wsi wzdłuż dróg jak u nas , zamiast tego buduje się małe miasteczka) Taka mała dziura, w której mieszka z 8 tys ludzi. Ale nie zmienia to faktu, że jest to po prostu mentalnie wieś z zamkiem (jak wspomniałem każda dziura ma jakiś), dwoma kościołami (zawsze są dwa jeden katolicki, dugi ewangelicki) i fabryką produkującą samobieżne platformy do przewożenia wielkich i ciężkich konstrukcji. Wiecie jak trzeba przewieźć most, okręt podwodny, albo budynek z miejsca do miejsca to tu się kupuje takie pojazdy co je udźwigną.
Z wieży kościoła
      Zadbane domy, równe chodniki, puste place zabaw, i średnia wieku 65. Oprowadzała nas mama Markusa (cud kobieta, tryskająca uśmiechem, humorem i dobrą energią emerytka. W ramach spędzania wolnego czasu wozi obiady osobom w podeszłym wieku, bo sama się za taką bynajmniej nie uważa). Każda mijana osoba mówi nam dzień dobry, niektórzy nawiązują nawet dłuższą pogawędkę. My oczywiście nic nie rozumiemy bo nie dość że wszystko po niemiecku to jeszcze ze szwabskim akcentem. W pewnym momencie mijamy wysokiego zadbanego 60 latka, który pucuje swój samochód, słucha radia, montując foteliki dziecięce na tylnych siedzeniach. To tutejszy pastor. Proponuje, że skoro jesteśmy to żebyśmy obejrzeli sobie kościół i weszli na dzwonnice spojrzeć na okolice. Daje nam klucze o nic więcej nie pyta, wraca do mycia samochodu. Pełen luz. W końcu kościół jest dla ludzi a nie ludzie dla kościoła.




Oringen - gdzieś w Niemczech
Oringen - stare ale jare
       Ruszamy zwiedzić okolice. Zahaczamy o Oringen, oczywiście jest zamek, park, stare średniowieczne miasto, kilka lodziarni. Wszystko ułożone jak od linijki, a życie na ulicy kończy się o 19. Potem objeżdżamy jeszcze kilka pałacyków, średniowiecznych miast, warowni. A nawet ogromny średniowieczny klasztor z kościołem wielkości bazyliki mariackiej. Obecnie nie ma tu mnichów bo się skończyli, zamiast tego jest kawiarnia, ogród, muzeum. Takie tam. W drodze mijamy jeszcze Waldenburg miasto na wzgórzu gdzie w tutejszej restauracji czeka się z rezerwacją pół roku stolik. Widzimy też drugi najdroższy hotel w Niemczech. (obsługa przyjeżdża Mini Morisami, parking dla gości nie schodzi poniżej Audi A8). Zjazd miłośników oldtimerów I inne tego typu atrakcje.
     
Park Serengeti - Kenia



Klsztor jakiś tam

Takie tam z parasolem
Waldenburg - mówią wieki

Knajpa, żarcie i biesiadnicy
Z Markusem i jego Mamą
  Jednak największe wrażenie robi na nas miejscowa restauracja. Jedziemy przez kilka miasteczek aby dojechać do zwykłego domu z oborą. Śmierdzi tą oborą tak, że można pawia puścić. W środku na małym podwórku stoi kilka prostych ław, bez obrusów. Przy każdym stoliku pełno ludzi. Wszyscy głośno wiosłują łyżkami, siorbią z kubeczków. Ktoś się lekko przesuwa i dosiadamy się do miejscowego towarzystwa. Czyli do lokalsów. Nawet z emerytowaną mamą Markusa zaniżamy średnią wieku przy stole. Zamiast menu jest zwykła kartka z wydrukowaną listą ok 10 dań. Wszystko napisane w dodatku w tutejszym dialekcie. W czasie gdy nasz kolega tłumaczy nam co się kryje pod poszczególnymi nazwami (kiszka, kaszanka, kiełbasa, móżdżek, golonko) przy stoliku rozgorzała  dyskusja co goście z Polski powinni spróbować. Przy czym dyskusja nie toczy się miedzy nami lecz między pozostałymi przypadkowymi biesiadnikami przy naszym stoliku. Gościnni ludzie, dają nam spróbować swoich potraw, zachęcają do tego lub innego zamówienia. Traktują nas jak swoich. (przyznaje, że pierwszy raz zdarzyło nam się w Niemczech, aby ktoś był dla nas tak serdeczny). W końcu pozostali klienci wybierają za nas co zjemy i zaczynają dywagować nad winem, którego musimy koniecznie spróbować. (wino podaje się w kubkach bo się więcej mieści, niż jakichś tam francuskich kieliszkach). Obiad - gotowana szynka z podpiekanymi na patelni ziemniakami, słony placek z cebulą i Boczkiem jest przepyszny. Wino wyborne, a wszystko o połowę taniej niż u zwykłego chińczyka w Mainz. Po prostu rewelacja. W końcu gdy nasi stolikowi towarzysze (w międzyczasie się zmienili, choć nie wpłynęło to na tok rozmowy i serdeczności), znudzili się moim niemieckim dukaniem, luźno przeszli na doskonały angielski. Upiwszy kilka szklanek wina i zaopatrzywszy się dodatkowymi butelkami na drogę, ruszyliśmy dalej. Jeszcze rzut oka na przydomowy (restauracyjny) parking, wśród  tego gnoju i smrodu oraz przepysznej kuchni stały same mercedesy. Klienci przyjeżdżali to zjeść nawet kilkadziesiąt kilometrów, ale rozumiem dlaczego.


Skromny parking przed knajpą

        Dlatego następnym razem, gdy będziecie chcieli zakosztować niemieckiej gościnności, omińcie z daleka wielkie miasta czy  centra turystyczne i zapuśćcie się na prowincja. Najlepiej tam gdzie niema nic na mapie, a z pewnością znajdzie sami jakiś kamienny zamek, albo średniowieczny klasztor. A w nich tych sympatycznych Niemców. Tacy też naprawdę tutaj są, wiem bo widziałem.
Leo, 
Fot by: Leo&Ano

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz